Autor Tema: Zubar, brrrr. Bojiš li se?  (Posjeta: 8331 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline navigator

• * Vlasnik Foruma *
  • Pro
  • One Planet
    • Balkan
Zubar, brrrr. Bojiš li se?
« : 03.01.2010 - 12:08:06 pm »
Dosta ljudi ima strah od zubara, i ja ponekad. U Švici je taj stah od bola, i poslije od računa koji slijedi. Ovdje su zubari neeenormalno skupi. Popravk zuba je oko 300 Fr. Ne daj Bože da radiš sređivanje korijena koje je oko 1200 Fr. Pronašao sam na jednom sajtu par savjeta u vezi toga.
Bojiš li se ti zubara?

Anksioznost ili fobija od zubara može biti poprilična prepreka na putu do zdravlja u celosti, a ne samo tvojih zuba. Fobija po definiciji označava iracionalan, snažan strah zbog kog se izbegava sučeljavanje sa datom situacijom, objektom ili aktivnošću. U ovom slučaju, ona sprečava inače inteligentne zdravorazumski nastrojene ljude da održavaju normalan nivo oralnog zdravlja. Ključ dobrog oralnog zdravlja je kao i u svemu drugom – preventiva, zaustavljanje problema pre no što do njega uopšte i dođe. Nažalost, nemali broj ljudi pati od ove vrste anksioznosti, te stoga ne posećuju redovno svog zubara, a kada se najzad i nakane da odu, od minornog problem je uspeo da postane „pravi“, te možda i da zahteva komplikovaniji zahvat.

Da vidimo prvo na šta se sve mogu svoditi ti strahovi koji nas drže podalje od holivudski zdravih i belih zuba…

To su dakle:

- Stid da su ti zubi očajni i da će te zubar zbog toga osuđivati

- Gubitak kontrole, neznanje šta da očekuješ

- Bol, tamo nije bezbedno ići – boleće me!

- Strah od igle, od kog ćeš se možda onesvestiti (?)

- Zvukovi, mirisi – sve tako grozno miriše na sterilno i na bolnicu

- Bljuvanje, refleksi su ti očajni, reaguješ na najmanji nadražaj

- Panika, plač – onesvestićeš se iste sekunde kada budeš ušla u ordinaciju

- Bušilica – od same pomisli na taj zvuk… uh!

- Osećaj utrnutosti te plaši

- Ako pak ne utrnem i nastavim da osećam bol, šta onda?

- Gušenje – šta ako počnem da se gušim? Plašim se najgoreg

U čemu je fora zapravo? Vrlo je moguće da si kao klinac imao blizak susret sa nestručnim, nedovoljno brižnim ili pak nežnim zubarima, možda čak i bila „žrtva“ vežbe nekog nedovoljno pripremljenog studenta kom je baš u tom trenutku dežurni profa otišao na pauzu (pa se ne zna ko je bio uplašeniji, dal’ ti ili siroti praktikant). Elem, najbitnije je da za početak sebi priznaš da problem postoji. Potom da nađeš adekvatnog lekara, po mogućstvu po brojnim preporukama, kog ćeš prvo uvesti u celu problematiku, jer bi najbolji vid umirenja zapravo bio – razgovor. Komunikacija sa pacijentima je neobično važna, kao i da dobiješ odgovore na sva pitanja koja te muče, ali i da te stručno lice sasluša (kao i ti njega, al’ da slušaš, ne da gluvariš!). Dakle osnovne premise za prevazilaženje straha od zubara su da on bude:

- strpljiv

- veoma kompetentan

- voljan da svaki vaš susret učini bezbolnim

- u suštini se brine za tebe

- ume da ti pomogne da se rešiš pređašnjih trauma

To se može postići jednostavnim pojašnjenjem procedura koje doktor planira, zatim se nemoj nikako ustručavati da pitaš sve što te zanima oko njegove prakse, filozofije iste i ne zaboravi da imaš svo pravo na to, jer si ti budući pacijent. Ne kažemo da „tvoja zubarka mora da bude vrlo zgodna devojka“, ali ako će ti biti lakše, može biti mladi,brižni i (khhm!), zgodni zubar. Zašto bi samo muški deo populacije bio mazohistički nastrojen, pa to možemo biti i mi  

Šalu na stranu: kada se odlučiš za neku ordinaciju ili određenog stomatologa u svom domu zdravlja upoznaćete se tako što ćeš mu staviti na raspolaganje svoj dotadašnji karton, nakon čega sledi upoznavanje i sticanje poverenja. Nakon prvog pregleda (koji je, veruj, bezbolan) objasnićeš zubaru koji je tvoj najveći problem i razgovorom ti on/ona može pojasniti kako se to eventualno može rešiti, zatim možete napraviti plan lečenja, usled čega će ti cela situacija postati jasnija i moći ćeš racionalnije da sagledaš problematiku.
« Zadnja izmjena: 03.01.2010 - 12:16:50 pm navigator »
Jedna planeta, na njoj smo svi zajedno.

Offline Angel

• Tu i tamo nesto napise
  • **
Odg: Zubar, brrrr. Bojiš li se?
« Reply #1 : 03.01.2010 - 12:57:21 pm »
ti mislis da posle ove druge slike smije neko kod zubara :D ;D ;D ;D ;D

Offline selena

• Svjetska mega carica
  • Pro
  • Djevojka modernih shvatanja
« Reply #2 : 03.01.2010 - 04:15:19 pm »
Ja da. Evo već nekoliko dana imam problem s umnjacima, radije bih zubaru da mi ih povadi nego sve ovo.

Offline brod

• Moderator Balkana
  • Upraksan clan
  • Plovi nemirnim vodama !
« Reply #3 : 24.09.2011 - 09:26:50 pm »
ma ja se bojim samo cijena zubarskih usluga koje nisu nimalo male ... >:(
007-  Stara kajla sa mladim srcem!

Offline navigator

• * Vlasnik Foruma *
  • Pro
  • One Planet
    • Balkan
« Reply #4 : 25.09.2011 - 09:11:10 am »
Pa to sredis kada si na odmoru dole. Nije toliko strašno :)
Jedna planeta, na njoj smo svi zajedno.

Offline brod

• Moderator Balkana
  • Upraksan clan
  • Plovi nemirnim vodama !
« Reply #5 : 06.10.2011 - 07:56:56 pm »
moracu kad mi zatreba...
007-  Stara kajla sa mladim srcem!

Offline Ana81

• Novi kolac
  • *
    • Točkica forum
« Reply #6 : 24.11.2011 - 12:17:39 pm »
da,imam strahove od zubara idem jedino kad vise ne mogu da izdrzim bol ili kad vidim da je on zadnja opcija mi.
"Oni koji se pretjerano bave malim stvarima često postaju nesposobni za velike"
La Rochehoucauld

Offline MorganFreeman

• Novi kolac
  • *
« Reply #7 : 14.01.2016 - 01:36:10 pm »
Niko ne voli ić kod njih, kao i kod bilo kojeg doktora.

E sad, to kod mene nije strah već jednostavno ne volim nigdje ić di ne moram :D